Klausimai/Atsakymai

1) Kuo skiriasi marmuras nuo granito ?

Marmuras yra kristalinė – grūdėta metamorfizuota karbonatinė uoliena. Dažniausiai tai klintis (kreida), rečiau dolomitas. Tačiau statybinių akmenų pramonėje marmuru vadinama ir daugybė kitų uolienų. Marmuro spalva dažniausiai šviesi, bet jeigu marmure yra maža dalis priemaišų – silikatų, geležies oksidų ir grafito – marmuras tampa įvairiaspalvis: geltonas, rudas, raudonas, žalias ir netgi juodas. Marmuras dažniausiai yra smulkiagrūdis, bet kai kurios rūšys marmuro būna suformuotos iš ypač didelių kristalų. Paprastas kreidinis ( kalcitinis) marmuras tirpsta skiestose rūgštyse ( druskos, sieros ar azoto), bet Dolomitinis marmuras tirpsta rūgštyse tik miltelių pavidale. Švarus kreidinis ( kalcitinis) marmuras yra geras elektros izoliatorius.

Granitas – labiausiai paplitusi kalnų uoliena kontinentiniame žemės paviršiuje. Tai skaidrių kristalų stambiagrūdė, vidutinio grūdėtumo ir smulkiagrūdė uoliena, kuri susiformavo, stingstant magminei lavai, giliai po žeme. Granitas gali susiformuoti metamorfinio proceso metu. Granitas kartais būna magminės ir metamorfinės kilmės kartu. Granito spalva priklauso nuo mineralinės granito struktūros. Granite dominuojantys mineralai – lauko špatas,grafitas ir kvarcitas. Lauko špatas ir grafitas suteikia granitui tamsia spalva, o kvarcitas, dažniausiai stambiagrūdis, būna bespalvis ar skaidrus. Pagrindinis skirtumas – marmuras beveik visada yra nuosėdinės kilmės uoliena, o granitas magminės kilmės uoliena.

2) Kodėl raidės, iškaltos granite, sušlapintos praranda ryškumą?

Granitas yra sudarytas iš mineralų, o mineralai turi dar smulkesnius mikromineralų . Kai granitas sušlampa, vanduo užpildo tarpelius tarp mineralų ir mikromineralų. Šviesa krinta ant šlapio granito, dalis spindulių, pasiekę vandens paviršių, lūžta bei išsisklaido. Todėl ne visi spinduliai atsispindėję sugrįžta į mūsų akis, nes dalis spindulių pakeitė kryptį. Kitaip sakant, kadangi mažesnis šviesos kiekis ateina nuo šlapio ploto (dalis išsisklaidė, lūžo ir pakeitė kryptį), tai tas plotas ir atrodo tamsesnis nei sausas granitas aplinkui. Po truputį garuojant vandeniui, vis daugiau ir daugiau atspindėtos šviesos pasiekia akis, todėl vėl imame matyti ryškiau.

3) Kuo valyti poliruota granito paviršių ?

Poliruota granito paviršių rekomenduotina valyti riebalų neturinčiais valikliais. Jeigu antkapiniame paminkle iškaltos raidės „užaugo“ nešvarumais, juos išvalysite kietu šepečiu (ne metaliniu) ir ūkinio muilo/vandens tirpalu. Nepoliruoti ( bučarduotas, pjautas, tašytas) granito paviršiai valomi analogiškai.

4) Kaip palaikyti kapavietėje drėgmę ?

Kapinėse dažniausiai pasitaikantis gruntas – smėlis arba žvyras, kurie lengvai praleidžia vandenį. Todėl daugelis susiduria su drėkinimo problema, ypač jeigu norima užsėti veją. Rekomenduojame nukasti nuo kapavietės paviršiaus apie 30 – 40 cm. grunto. Užvežti molio, kurį reikia suplūkti ir juo uždengti 10 cm. storio sluoksnį. Po to užvežti juodžemio 20 – 30 cm. Molis neleis greita vandeniui „susigerti“ į smėlį ar žvyrą ir ilgiau palaikys drėgmę.

 5) Kapinių tvarkymo taisyklės ( word failas)